Galerie Wolfsen

fernisering: lørdag d. 7. november
Udstillingsperiode: 7. – 28. november

Lørdag den 7. november åbner Galerie Wolfsen en dobbelt soloudstilling med Dennis Kristensen og DVK the artist.

De to kunstnere arbejder med vidt forskellige teknikker og udtryk. Hvor Dennis Kristensen skaber detaljerede, næsten skulpturelle ansigter med blyant og mixed media på papir, arbejder DVK digitalt med farverige, eventyrlige motiver fyldt med mønstre og ornamenter.

Begge kunstnere har tidligere haft værker udstillet i Galerie Wolfsen i Skagen, og nu glæder vi os til at præsentere dem sammen i Aalborg.

 

 

 

 

Dennis Kristensen

Den nordjyske kunstner Dennis Kristensen (f. 1983) er oprindeligt fra Nibe og bor og arbejder i dag i Aalborg. Han er uddannet møbelsnedker, og hans vej ind i kunsten begyndte lidt tilfældigt, men tog for alvor fart omkring 2019.

Dennis arbejder primært med blyant og mixed media på papir. Hans værker er kendetegnet ved store, detaljerede ansigter, der ser ud til at være brudt i stykker og sat sammen igen.

Inspirationen kommer blandt andet fra gamle græske og romerske statuer, hvor århundreders vind og vejr har efterladt revner, skader og manglende dele. I sine værker arbejder Dennis videre med dette udtryk ved at fragmentere ansigterne og sætte dem sammen på nye måder.

Han er især optaget af det tragikomiske ved mennesket og håber, at hans værker både giver anledning til eftertanke, samtale og måske et smil.

“Jeg håber, at de møder et reflekterende værk. Men også et værk, der henleder opmærksomheden på skønheden ved det slidte, det ødelagte, det prøvede.” – Dennis Kristensen

 

DVK the artist

Eventyrlige kvindeskikkelser, natur, blomster og et væld af detaljer. DVK the artist skaber farverige, drømmende billeduniverser, hvor der hele tiden er noget nyt at opdage. Jo længere man betragter værkerne, desto flere detaljer træder frem.

DVK er en dansk digital kunstner med baggrund i grafisk design. Han er vokset op i en kreativ familie, hvor hans far malede oliemalerier, og kunsten har derfor været en del af hans liv fra barnsben.

Hans værker forener et romantisk, næsten malerisk udtryk med moderne digitale teknikker. Bag hvert motiv ligger en omfattende kreativ proces, der tager udgangspunkt i DVK’s egne idéer og kunstneriske visioner. Han arbejder med en kombination af digitale teknikker, Photoshop, Procreate og AI, og gennem arbejdet med komposition, detaljer og efterbearbejdning former han værkerne, indtil de afspejler det udtryk, han ønsker at skabe.

Men for DVK handler kunsten om langt mere end det visuelle. Et værk skal ikke blot være smukt at se på – det skal også rumme en fortælling, vække følelser og give beskueren noget at tænke over. Hans ambition er at skabe billeder, der bliver ved med at fascinere, også efter det første indtryk.

På den dobbelte soloudstilling præsenteres DVK’s digitale værker som kunsttryk i begrænsede oplag.